ODNALEZIENIE MONETY 36 PUŁKU PIECHOTY LEGII AKADEMICKIEJ  Z WARSZAWY

W sierpniu 2010 roku odnaleziona została na terenie Warszawy moneta o nominale 50 groszy stacjonującego w tym mieście 36 Pułku Piechoty Legii Akademickiej. Jest to pierwsza znana moneta wojskowa z tego pułku. Interesującą i dyskusyjną kwestią jest sprawa, czy ta moneta była używana przez Spółdzielnię Wojskową 36 Pułku, czy przez jedno z kasyn, tzn. oficerskie lub podoficerskie, co pozostaje nierozstrzygnięte do dnia dzisiejszego.

Omawianą monetę przedstawia zdjęcie nr 1. Została ona wykonana z aluminium, ma średnicę od 21,3 mm do 22,1 mm. Wybito ją metodą wgłębną. Ciekawa wydaje się przedstawiona na awersie kontramarka w postaci monogramu zawierającego litery „LA” oraz cyfrę „36”.

Zdjęcie 1

Moneta 50 groszy 36 Pułku Piechoty Legii Akademickiej z Warszawy

Źródło: Zbiór własny

Dzięki pomocy pana Mirosława Bartoszewickiego oraz życzliwości pani Iwonny Sobierajskiej, będącej starszym kustoszem Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, uzyskałem zdjęcia łyżeczki pochodzącej z kasyna oficerskiego lub podoficerskiego 36 Pułku Piechoty, które poniżej przedstawiam (zdjęcie nr 2) . Warto zauważyć, że na tej łyżeczce jest wybity bardzo podobny pułkowy monogram, co ewentualnie wskazywałoby, iż emitentem monety 50 groszowej jest kasyno. Kwestia ta wymaga dalszych dociekań.

Zdjęcie 2

Łyżeczka z kasyna 36 Pułku Piechoty

monpklwa02

Źródło: Zbiór fotografii Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie

Bibliografia:

1. Bartoszewicki M. (2006): Katalog - cennik polskich monet wojskowych 1925-1939. Warszawa

2. Zbiór fotografii Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie

3. Zbiór własny

Jacek Popielarski

Źródło:

Popielarski J. (2011):Odnalezienie monety 36 Pułku Piechoty Legii Akademickiej z Warszawy. Grosz, Kwartalnik numizmatyczny, Nr 124, I - III, str. 11-12.

Dzisiaj jest: 26 Styczeń 2020    |    Imieniny obchodz: Paulina, Wanda, Tytus
Kolekcje Jacek Popielarski   |   tel.: 607 601 457   |   e-mail: jp@kolekcje-jp.pl   |   Prawa autorskie