NIEZNANE OZNAKI STRAŻY LEŚNYCH I ŁOWIECKICH Z WOJSŁAWIC I GRODNA

Za namową znanego badacza oznak leśnych i łowieckich, Witolda Sikorskiego, przedstawiam dwie nieznane dotąd oznaki znajdujące się w moim zbiorze.

Pierwsza z nich to duża oznaka, mająca wymiary 93 x 119 mm, odlana z brązu, z majątku Wojsławice k/Chełma, własność hrabiów Poletyłło. Znajduje się na niej, pod koroną hrabiowską, herb Trzywdar, a poniżej „L.” oraz nazwa majątku „WOYSŁAWICE”. Na stronie odwrotnej jest ślad mocowania, prawdopodobnie strzemiączka z paska blachy, służącego do jej umieszczenia na pasku torby.  Można domniemywać, że litera „L.”, za którą znajduje się „kropka”, to skrót od słowa lasy. Oznaka należała prawdopodobnie do straży leśnej z majątku Wojsławice. Datuję ją na koniec XIX wieku.

zetowg01

Druga prezentowana oznaka jest późniejsza, gdyż pochodzi z okresu międzywojennego. Na owalnej mosiężnej blasze o wymiarach 61 x 78 mm wybity jest napis „GRODZIEŃSKIE T-WO MYŚLIWSKIE”, niżej widnieje numer „10” w formie prześwitu, a pod nim napis „DOZORCA”. W literach zachowały się resztki wypełnienia z czarnej masy. Oznaka ta została odnaleziona w okolicach miejscowości Druskienniki na Litwie. Należała ona do dozorcy obwodu łowieckiego Grodzieńskiego Towarzystwa Łowieckiego.

zetowg02

Publikacja niniejsza stanowi uzupełnienie do części katalogowej książki pt. „W służbie Sylwana i Diany”, autorstwa Witolda Sikorskiego.

Zbieranie oznak straży leśnych i łowieckich nie należy do zajęć łatwych, głównie z powodu znikomej ilości dostępnego materiału. Niedobory na rynku kolekcjonerskim są ostatnio stale uzupełniane przez sporą liczbę kopii, zaśmiecając ten bardzo ciekawy dział falerystyki. Obserwując rynek, a szczególnie aukcje internetowe, aż trudno uwierzyć, jak łatwo nabierają się na podróbki tego rodzaju oznak osoby uważane za wytrawnych kolekcjonerów. Dlatego zbieractwa przedmiotów z tej dziedziny nie polecam osobom niemającym dostatecznej wiedzy i dużego doświadczenia. Nauka na błędach może w efekcie okazać się kosztowna.

Jacek Popielarski

Źródło:

Popielarski J. (2009): Nieznane oznaki straży leśnych i łowieckich z Woysławic i Grodna. Kultura Łowiecka, Nr 3 (53), lato, str. 34.

Dzisiaj jest: 26 Styczeń 2020    |    Imieniny obchodz: Paulina, Wanda, Tytus
Kolekcje Jacek Popielarski   |   tel.: 607 601 457   |   e-mail: jp@kolekcje-jp.pl   |   Prawa autorskie